Collection: Linzie Joanne

Linzie Joanne is an artist whose work explores colour, form and texture to represent the beauty of nature in unique ways. Based in regional Australia, Linzie is inspired by the natural environment and the world around her.
Linzie studied at ANU School of Art and Slade School of Fine Art in London. With works being exhibited all over Australia and London. Additionally, Linzie has been a finalist in the Blake Prize twice and the Albany Art Prize. Having also received the Australian Council of Art Artstart grant and the CAPO London exhibition award.
-
View from my Garden 41
- Vendor
- Linzie Joanne
- Regular price
- $272.73
- Sale price
- $272.73
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Mallee Scrub 11
- Vendor
- Linzie Joanne
- Regular price
- $863.64
- Sale price
- $863.64
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
The Sanctuary
- Vendor
- Linzie Joanne
- Regular price
- $254.55
- Sale price
- $254.55
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Trees at the river 2
- Vendor
- Linzie Joanne
- Regular price
- $363.64
- Sale price
- $363.64
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Murrumbidgee
- Vendor
- Linzie Joanne
- Regular price
- $863.64
- Sale price
- $863.64
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Looking through 3
- Vendor
- Linzie Joanne
- Regular price
- $727.27
- Sale price
- $727.27
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
View from my Garden 28
- Vendor
- Linzie Joanne
- Regular price
- $381.82
- Sale price
- $381.82
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
One the other side 2
- Vendor
- Linzie Joanne
- Regular price
- $381.82
- Sale price
- $381.82
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
On the other side
- Vendor
- Linzie Joanne
- Regular price
- $727.27
- Sale price
- $727.27
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
From the bank of the river
- Vendor
- Linzie Joanne
- Regular price
- $381.82
- Sale price
- $381.82
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
The over flow 2
- Vendor
- Linzie Joanne
- Regular price
- $654.55
- Sale price
- $654.55
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out -
Looking through
- Vendor
- Linzie Joanne
- Regular price
- $381.82
- Sale price
- $381.82
- Regular price
-
- Unit price
- per
Sold out